Kooli sünnipäevanädal

Sünnipäev on tore päev, sünnipäevanädal veelgi toredam!

19. oktoobril tähistas Jõgeva Põhikool oma 7. sünnipäeva. Meilt on palju küsitud, kuidas on meie kooli sünnipäev alles oktoobris, kui õppimist alustati ju ikka 1. septembril. 19. oktoober on Jõgeva jaoks oluline ajalooline kuupäev, kuivõrd pärast kaheaastast ehitustööd avati just sel kuupäeval 1915. aastal Haridusseltsi Kool, kus asus õppima 89 last. Seda peetaksegi kaasaegse hariduselu alguseks Jõgeval ning meie omakorda peame end 19.10.1915 tööd alustanud Jõgeva Haridusseltsi Kooli õigusjärglaseks.

Nii nagu lapsedki on seitsmeselt valmis uueks alguseks koolijütsina, sai ka meie kool oma seitsmendaks sünnipäevaks uue alguse uues koolimajas. Võib öelda, et oleme – nagu sama vanad lapsedki – juba mõnda aega maailmas tegutsenud ja juba väga asjalikud, kuid nüüd täiesti uues olukorras.

Sünnipäevad on ikka toredad päevad – hommikuti lauldakse sünnipäevalaulu, süüakse torti, käivad külalised. Nii oli see ka meie koolis. Reede hommikul kogunes kogu koolipere maja ette, et laulda üheskoos meie kooli laulu – just nagu hällilastele lauldakse hommikul sünnipäevalaulu. Loomulikult pakuti lõunasöögiks ka klassikalist sünnipäevatoitu – kartulisalatit ja sefiiritorti. Kõiki külalisi ühekorraga vastu võtta võib osutuda üsna suureks väljakutseks. Nii otsustasimegi sel aastal mitte kutsuda kõiki külalisi ühel ajal, vaid hajutada nende käimised terve nädala peale. Nii on ilus aeg pikem ja saame enne vaheaega kogu olulist nädalat eriliselt tähistada.

Külalised toovad tavaliselt ka kingitusi. Nii ka meil. Igaüks, kes meil külas käis, võttis kingiks kaasa oma aega ja kogemusi ning jagas neid meie koolipere liikmetega. Nii käis meil peaaegu kõikides klassides nädala jooksul mitmeid külalisõpetajaid. Nende hulgas oli palju Jõgeva koolide vilistlasi, kes rääkisid oma kogemustest ja elust. Õpilased nägid, kui paljude erinevate eluvaldkondade esindajaid on meie oma väikelinnast sirgunud. Esmaspäeva hommikul rääkis Käti Konno meile sellest, kuidas ta on maailmas ringi rännanud ning julgustas noori vajadusel oma esialgseid valikuid muutma. Monika Maasing, kes hetkel juhendab kodutütreid, jõudis meile külla oma kooliajast rääkima lausa kahel korral. Liis Maarand on kiirabiarstina töötanud nii Tallinnas kui Tartus ning oli rõõmuga nõus lastele oma kogemustest ja kiirabitöö tähtsusest rääkima. Meie kooli kõige värskem vilistlane, kes meile tagasi külla jõudis, oli hetkel Jõgevamaa Gümnaasiumis õppiv Daniel Aganitš, kes ärgitas nooremaid kaaslasi kooliteed gümnaasiumis jätkama. Martin Ilves õpetas lastele discgolfi nippe ja Kristjan Lill võttis kaasa terve hulga põnevaid droone, mida sai lähemalt uurida. Meie enda õpilasnõustaja Anna-Maria Vahur mitte ainult ei rääkinud psühholoogiast, vaid tõi lahendamiseks kaasa ka põnevaid teste. Laste silmad pani eriti särama aga vilistlasest juutuuber Andrei Zevakin.

Palju käis ka meie kogukonnas aktiivselt tegutsevaid inimesi. Jõu ja Tervise Seltsi asutaja ja treener Ailer Mõtsar rääkis lastele, kui oluline on järgida tervislikke eluviise, liikuda, magada ning süüa õigesti, kuna just need on alustalad täisväärtuslikule elule. Tänu vallavolikogu esimehele Raivo Meitusele teavad lapsed nüüd palju täpsemini, mis see kohalik omavalitsus õigupoolest on ning kuidas töötab. Noorsoopolitseinik Kadri Mitt võttis külla tulles näitamiseks kaasa põnevat politseivarustust ning muidugi ka lõvi Leo pildiga pulgakomme. Kui igapäevaselt saab Eve Kivi tehtud kauneid lilleseadeid hankida Pae lillepoest, siis neljapäeval õpetas ta kolmandikele, kuidas neid ise valmistada. Abiks oli tal ka lapsevanem Tiina Velt. Kaja Reiman tuli lastele külla aga hoopis koeratüdruk Lottena. Reedel said juuksur Kaja Kruuse käe all tüdrukud endale pidulikud lokisoengud ning poisid värvilised triibud ja püstised tukad.

Külalisi oli ka kaugemalt. Vanemuise teatrist ooperisolist Rasmus Kull, kes teadis palju põnevat teatrielust ning otse Kanadast saabus väliseestlane Geneviéve Perron. Tartu Ülikooli üliõpilased viisid läbi mitu põnevat lingvistikatöötuba ning telerežissöör Marek Miil rääkis teletöö telgitagustest.

Mõnel klassil läks eriti hästi ja külla tulnud inimene võttis nad endaga hoopis kaasa ning viis enda valdustesse! Seda saab muidugi teha siis, kui töötad kooliga samas majas asuvas linnaraamatukogus. Ene Sööt tutvustas esimese klassi koolijütsidele raamatukogu lasteosakonda ning põnevat nukunäitust.

Meil on väga hea meel, et õpetajad leidsid nii palju toredaid ja huvitavaid inimesi, keda oma õpilastele külla kutsuda. Samuti oleme väga tänulikud nendele inimestele, kes oma tihedatest graafikutest leidsid aega meile külla tulla. Kindlasti ootame endale külalisi ka edaspidi.

Kairi Sumero
Jõgeva Põhikooli huvijuht