In memoriam Taisto Liivandi (24.07.1955 – 07.02.2019)

“Kui koju lähete, vaadake, kas linnukestel linnumajades süüa on…“
Jõuluhommik-aktus kooli saalis. Tunni jagu rõõmsaid laule ja tantse, luuletusi… mitusada säravat silmapaari ootamas koolivaheaega. Ja siis, kõige lõpuks tõuseb direktor Taisto Liivandi, et öelda jõulusoov oma kooliperele.
Koolisaal jääb hetkega hiirvaikseks. Nagu kümneid kordi varem ja hiljemgi, kui Taisto kõneles…, sest oli, mida kuulata.
„ Kui koju lähete, vaadake, kas linnukestel linnumajades süüa on ja kallistage hästi kõvasti oma ema ja isa, vanema ja vanaisa…“
Oleme olukorras, kuhu sõnad ei mahu…
„Tegelikult oled sa hea poiss“, olevat Taistole öelnud tema kunagine direktor Linda Otto. Taisto ise pidas seda kreedoks, millest oma töös juhinduda.
Meelde jääb tema inimeseks olemise oskus. Haruldane – oma olemusega aare, autoriteet. Tähenduslik osa Jõgeva ja kogu Eesti hariduselu ajaloost.
Inimene ja Õpetaja. Tohutu silmaringi ja eruditsiooniga. Peene huumorimeelega.
Taistol oli oma inimeste jaoks aega. Ta tundis siirast huvi, kuidas meil läheb, oli kursis kõikide erinevate hobide, ettevõtmiste, sündmustega. Vesteldes suutis ta inimesi nende jaoks olulistel, neid puudutavatel teemadel arutlema panna.
Taisto rääkis lugusid. Need mitte lihtsalt ei olnud õpetlikud ja mõtlemapanevad, vaid on siiani aidanud õpilastel elada. Taisto oli varamu. Väärt lugude varamu. Teda ennast ei suuda aga ühte raamatusse kirjutada, sest igal õpilasel on oma luguderaamat Taistost. Raamatukogu.
Temaga koos oli koolis vaimsus. Ta usaldas õpetajaid nende tegemistes, uskus õpilastesse. Ka teda sai usaldada.
Kuigi ta ise ennast heaks inimesetundjaks ei pidanud, oli ta seda ometi. Ta oskas oma inimesi – ükskõik, kas peame silmas õpetajaid, kooli personali või õpilasi, isegi lapsevanemaid – panna endast parimat uskuma, tundma ennast väärikalt ja hoitult.
Kõlab suurelt, aga Taisto oligi Suur Inimene, Suur Õpetaja, ta kandis, õpetas neid väärtusi, tänu millele meie väike rahvas on püsima jäänud.
Ja kui väga puudust tunneme me praeguses liigagi videokliplikus, järjest pealiskaudsemaks ja kurjemakski muutuvas maailmas sellest, mis on… päris. Üks endine õpilane kirjutab: „Kõik, mida Taisto Liivandi õpetas, õpetas ta selgeks päriselt…”
Sel sügisel võinuks Taisto tähistada 30. koolijuhi-aastat ja anda enne teenitud puhkusele siirdumist koolipere väärikalt järgmistesse kätesse. Paraku tahtis elu teisiti. Taisto viimaseks tööpäevaks Jõgeva põhikoolis jäi 31. oktoober 2017.

Armas Taisto, sõber!

Meil siin on talv. Me lubame Sulle, et ei unusta iialgi vaadata, kas linnukestel linnumajades süüa on…
Sina luba, et jääd meid hoidma, nagu Sa seda ikka teinud oled, päriselt…

Sinu inimesed