Uudis: Meie kooli õpilased keelelaagris Wales’is, Cardiff’is

🛫Jõgeva Põhikoolis on saanud heaks tavaks igal aastal käia keelelaagris inglise keelt praktiseerimas. Sel kevadvaheajal olime tutvumas Wales’i pealinna Cardiff’iga. Meie õpilased sattusid Wales’i pealinna esmakordselt.

😲Kas teadsid, et Wales’is räägitakse peale inglise keele ka kõmri keelt? Kas teadsid, et Euroopa pikima nimega asula asub just Wales’is? Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch nimes on 58 tähemärki. Koha nimi tähendab tõlkes (Püha) Maria kirik (Llanfair) valge sarapuu (gwyngyll) nõos (pwll) kiire veekeerise (y chwyrndrobwll) ja punase koopa juures asuva (g ogo goch) (Püha) Tysilio kiriku (llantysilio) lähedal (goger).

📖Cardiff (kõmri keeles Caerdydd) on Wales’i pealinn ning asub Bristoli lahe ääres, Wales’i kaguosas. Cardiff tekkis 1093. aastal normannide rajatud kindluse ümber ja oli 19. sajandi alguseni väikelinn. Koos tööstuse ning sadama arenguga hakkas linn kasvama. 1905. aastal sai Cardiff linnaõigused (city). Cardiff’i sadam Tiger Bay oli esimese maailmasõjani üks suurimaid sadamaid maailmas, seda just kivisöesadamana. 1955. aastal kuulutati linn Wales’i pealinnaks. Täna elab pealinnas ca 360000 elanikku. Igal pool on au sees lehviv Wales’i lipp ähvardava, aga nunnu punase draakoniga (Y Ddraig Goch).

🌧Ja kui juba oled Suurbritannias, siis ei saa üle ilmast: oli niiske, aga võrreldes meie üsna talvise aprilliga täitsa talutav.

🌇Cardiff on mõnus ja lihtsalt liigeldav linn: kesklinnas on kõik oluline kiiresti leitav ja paraja jalutuskäigu kaugusel. Queen Street, tähtsaim poodlemistänav, sai kõigil vist ruutmeeterhaaval läbi uuritud. Siin oli midagi kõigile; kes otsis brändipoode, kes imetles 19. sajandist pärit kaupluste arkaade, kes leidis sobiva söögikoha kiirtoidu või lõputute pubide ja kohvikute rivist.

🎨Rahvusmuuseumis veedetud pärastlõuna oli kirju: eksponaate oli mammutitest ja dinosaurustest kuni maailmakuulsate kunstnike töödeni – midagi jäi meelde kindlasti. Ja hollandi kunstniku Vincent van Gogh’i autoportree on ka nüüd enamusel nähtud….

🏰Cardiff’i kindlus on linna süda ja turistimagnet. Normannide rajatud keskaegne linnus ja Bute markii loss ning aed andsid aimu raha ja võimu võimalustest – suursugune, pillav, omanäoline. Sellised märksõnad iseloomustavad kohta päris täpselt. Linnuse ümber olevad müürid on kaitsnud sajandeid. Viimati kasutati müüride all olevaid käike II maailmasõja ajal varjenditena. Praegu on neis muuseum, kus kaigub pidev õhuhäire signaal ja seintel ripuvad propagandaplakatid.

🛬Nädal möödus linnulennul. Pärast väsitavat tagasisõitu, kadunud jopesid ja paari katkist kohvrit (õpetajate üksikuid lisandunud halle juuksekarvu arvestamata) olime tagasi kevadises Eestis. Oli tore! Leiti uusi sõpru ja tuttavaid, saadi oma kaaslaste kohta rohkem teada, kinnitust selle kohta, et inglise keel on (päris) selge ja maailmas ringiliikumiseks vajalik.

😊Ja veel üks hea tava – Jõgeva Põhikooli õpilase tavapärane iseloomustus keelelaagri kooli õpetajate ja majutavate perede poolt: ta on viisakas, koostööaltis, teotahteline noor inimene.